Raadscolumn Richard Brouwer (NZLokaal): Arbeidsmigranten huisvesting Maandagsewetering 80

6 oktober 2025, 15:36

Laat ik positief beginnen. Als NZLokaal vinden wij goede huisvesting voor arbeidsmigranten belangrijk. Zij doen waardevol werk voor onze regio en verdienen het om netjes en veilig te wonen.

We zijn dan ook in principe voorstander van een woonvoorziening – mits dit onderdeel is van de bed-voor-bed regeling. Die regeling houdt in dat arbeidsmigranten uit gewone woningen worden gehaald, zodat die vrijkomen voor onze eigen inwoners. Dat is cruciaal. We willen grip krijgen op de woningmarkt en ruimte maken voor starters, gezinnen en andere woningzoekenden uit Noordwijkerhout.

Het huidige plan is een pilotproject met in totaal 225 bedden. Daarvan zijn er op dit moment ongeveer 170 daadwerkelijk bed-voor-bed geregeld. Dat betekent dat er woningen zijn opgegeven of nog worden opgegeven, via een arbeidsbureau. Voor de overige 55 bedden is tijdens de commissies uitgelegd dat daar nog gesprekken over lopen, met de bedoeling alsnog op 100% bed-voor-bed uit te komen.

Toch zit hier onze grootste zorg. We horen signalen dat woningen die vrijkomen, later tóch weer door andere uitzenders voor arbeidsmigranten worden gebruikt. Als dat klopt, dan ondermijnt dat de hele regeling. Dan maken we geen woonruimte vrij voor onze eigen inwoners en wordt de belofte niet nagekomen. En zonder stevige handhaving blijft het bij mooie woorden.

In onze gemeente wonen al veel meer arbeidsmigranten dan in omliggende gemeenten. Ter vergelijking: ca. 5.000 in Noordwijk tegenover 400 in Lisse. De initiatiefnemer zegt dat 225 bedden nodig zijn voor financiële haalbaarheid. In de commissievergadering hebben wij gevraagd of minder ook kan en of dat doorgerekend is. Een goed antwoord bleef uit. Onze eigen bronnen tonen aan dat ook modellen met minder bedden rendabel kunnen zijn.

Tot slot: bewoners uit de buurt maken zich zorgen. Begrijpelijk. De Victorwijk krijgt veel te verduren. Juist bij plannen van deze omvang is openheid en onderbouwing essentieel.
Omdat onze vragen over handhaving, aantallen en bed-voor-bed niet zijn beantwoord, hebben wij niet ingestemd met dit voorstel. Niet omdat we tegen huisvesting zijn – integendeel – maar omdat dit plan meer vragen oproept dan antwoorden geeft.

We horen graag uw mening en staan u ook graag te woord als u vragen of overlast heeft.
Mail naar: Fractie@nzlokaal.nl of Richard@nzlokaal.nl.