Ga naar de inhoud

Actuele cijfers geven beter beeld van arbeidsmigratie

Gemeente Noordwijk krijgt met een nieuw onderzoeksrapport beter zicht op arbeidsmigratie in de Duin- en Bollenstreek. Het rapport helpt gemeente Noordwijk om de komende jaren goede keuzes te maken over werk, wonen en leefbaarheid.

Luchtfoto bollenvelden De Zilk

Update van eerder onderzoek

Gemeente Noordwijk heeft samen met Katwijk, Hillegom, Lisse en Teylingen onderzoeksbureau Decisio gevraagd om het eerdere onderzoek uit 2021 naar arbeidsmigratie te actualiseren. Het nieuwe rapport geeft een actueel beeld van arbeidsmigranten die in de regio wonen en werken.

Het rapport is vooral bedoeld als feitelijke basis. Gemeente Noordwijk gebruikt deze informatie bij het maken van een langetermijnvisie op arbeidsmigratie. Deze visie wordt naar verwachting in 2027 aan de gemeenteraad voorgelegd.

Belangrijk voor de regio

Arbeidsmigranten zijn een vast onderdeel van de economie in de Duin- en Bollenstreek. Zij werken onder meer in de land- en tuinbouw, logistiek, groothandel en horeca. Ook in andere sectoren, zoals zorg, detailhandel en ICT, werken arbeidsmigranten.

Daarmee leveren zij een belangrijke bijdrage aan bedrijven en organisaties in de regio. Tegelijk vraagt arbeidsmigratie om zorgvuldige keuzes. Bijvoorbeeld over goede huisvesting, registratie, leefbaarheid en voorzieningen.

Cijfers helpen om vooruit te kijken

Volgens het onderzoek werkten er in 2024 ongeveer 8.800 arbeidsmigranten in de Duin- en Bollenstreek. Decisio heeft ook gekeken hoe dit aantal zich richting het jaar 2040 kan ontwikkelen. Afhankelijk van verschillende ontwikkelingen, zoals de arbeidsmarkt, economie, technologie, beleid en beschikbare huisvesting, kan het aantal arbeidsmigranten dat in de regio werkt uitkomen tussen ongeveer 9.900 en 17.400.

Deze cijfers zijn geen vaste voorspelling. Ze laten zien wat er kán gebeuren. Gemeente Noordwijk gebruikt deze cijfers om zich goed voor te bereiden en op tijd keuzes te maken over wonen, werken en leefbaarheid.

Wonen en werken vallen niet altijd samen

Wonen en werken gebeuren niet altijd op dezelfde plek. Iemand kan bijvoorbeeld in Noordwijk werken, maar in een andere gemeente wonen. Andersom kan iemand in Noordwijk wonen en ergens anders werken. Daarom kun je de cijfers over wonen en werken niet één-op-één met elkaar vergelijken.

Ook staat niet iedereen goed ingeschreven in de Basisregistratie Personen bij de gemeentes. Daardoor kunnen de werkelijke aantallen inwoners hoger zijn dan de geregistreerde aantallen. Gemeente Noordwijk werkt aan een betere registratie van arbeidsmigranten in de Basisregistratie Personen. Daarmee voert de gemeente het beleidsplan uit. Zo ontstaat de komende jaren een beter beeld van arbeidsmigratie in Noordwijk.

Gemeente Noordwijk werkt samen met regionale partners

Gemeente Noordwijk deelt de resultaten van het onderzoek met regionale partners. Zo werken gemeenten en organisaties in de Duin- en Bollenstreek stap voor stap aan een gezamenlijke en toekomstbestendige aanpak van arbeidsmigratie.

Artikel delen via social media: