Optical Ground Station
Aan de Kapteynstraat op de NL Space Campus wordt de bouw van een optisch grondstation voorbereid. Dit station wordt een onmisbare schakel in het Europese EAGLE-1 project: het allereerste, ultra-veilige communicatienetwerk van Europa dat werkt op basis van kwantumtechnologie.

Het nieuwe station wordt de belangrijkste verbinding op de grond voor het EAGLE-1 systeem. Het gebouw wordt 5,5 meter hoog en bestaat uit een controlekamer met daarnaast een koepel, waarin een uiterst nauwkeurige telescoop wordt geplaatst. Deze telescoop wisselt door middel van laserstralen aanvalsbestendige beveiligingssleutels uit met een satelliet in de ruimte.
Geen impact op de leefomgeving
Het systeem dat door het grondstation wordt gebruikt is volledig ‘donker’ voor de omgeving. Er is dus geen sprake van lichtvervuiling. De laser is met het oog ook niet te zien. De laserstralen die voor satellietcommunicatie worden gebruikt, voldoen aan strenge internationale veiligheidsnormen. Omdat de laser naar de ruimte wijst, komt deze op de grond niet in contact met mensen, gebouwen of dieren. Ook vogels of vleermuizen hebben er geen last van.
Onzichtbare lasertechnologie
Het station communiceert alleen met de EAGLE-1 satelliet op de momenten dat deze overvliegt. Dit gebeurt overdag en ’s nachts op specifieke tijdstippen. Ook moet het dan onbewolkt zijn. Het is dus geen continu draaiende installatie, maar een station dat alleen op geplande tijden actief is. Omwonenden merken hier niets van: het systeem werkt volledig geruisloos en onzichtbaar.
Internationale samenwerking
Het EAGLE-1 project is een Europese samenwerking tussen satellietoperator SES, ruimtevaartorganisatie ESA en de Europese Commissie. Het doel is om de digitale infrastructuur van Europa te beschermen. Dit is belangrijk voor bijvoorbeeld overheden, banken en essentiële diensten waar elke burger afhankelijk van is. De gemeente Noordwijk is enorm trots dat de grondstations op de NL Space Campus worden gerealiseerd. Met deze geavanceerde lasertechnologie wordt hier letterlijk de verbinding gelegd met de ruimte.
Bouw en locatie
Bij de bouw van het grondstation in Noordwijk zijn meerdere gespecialiseerde partijen betrokken. Airbus Nederland bouwt de faciliteit en TNO is de hoofdaannemer bij de realisatie. Technische onderdelen worden geleverd door partners als FSO Instruments, het Italiaanse Officina Stellare en Celestia STS uit Leiden.
De bouw op het terrein in de hoek van de Kapteynstraat begint in augustus. Omdat het grondstation modulair is opgebouwd en grotendeels kant-en-klaar wordt aangeleverd, blijft de overlast ter plaatse beperkt. De bouw is naar verwachting binnen een jaar klaar. Aansluitend start een testperiode van de systemen, die begin 2028 wordt afgerond.