Global Goals voor Noordwijkse ondernemers
Er worden geregeld bijeenkomsten georganiseerd over de Global Goals om kennis te delen. Onderstaand kan je verslagen teruglezen over deze bijeenkomsten.
Verslagen bijeenkomsten
“Overal liggen kansen om te vergroenen”
Op 2 april 2026 kwamen tientallen ondernemers uit de gemeente Noordwijk samen bij JUB Holland in Noordwijkerhout. Dit bezoek laat zien dat de bijeenkomsten voor ondernemers echt resultaat opleveren. JUB Holland deed de inspiratie voor de Global Goals namelijk al op tijdens de allereerste sessie bij de AW Groep in 2023. Zo is de cirkel nu weer rond.
Tussen de bollenvelden spraken zij over 2 onderwerpen:
- hoe bedrijven zich kunnen voorbereiden op klimaatverandering, en;
- hoe de bollenteelt duurzamer kan worden.
(opent in nieuw tabblad)JUB Holland en het adviesbureau Green Elevation vertelden over hun eigen ervaringen. De ondernemers kregen praktische tips om zelf aan de slag te gaan. “De omgeving bepaalt welke maatregelen je kunt nemen.”
Natuur is dichterbij dan je denkt
Robin van Milligen en Guido Klep van Green Elevation namen de aanwezigen mee in de wereld van ondernemen met aandacht voor natuur. Hun boodschap was duidelijk: de natuur is nooit ver weg en er is vaak meer mogelijk dan je denkt.
Guido liet zien dat in onze directe omgeving al tientallen vogelsoorten voorkomen. “Door beter naar je eigen terrein te kijken, kun je meer soorten planten en dieren een plek geven.”
(opent in nieuw tabblad)Robin legde uit dat het gaat om samenhang. “Kijk naar je terrein als geheel. Welke planten ontbreken er nog? Denk aan meer struiken, bloemen of schaduwplekken. Dat helpt niet alleen de natuur, maar ook het comfort voor gasten en medewerkers.”
(opent in nieuw tabblad)Van plan naar actie bij JUB Holland
Daarna was het woord aan JUB Holland. “Wij hebben de Global Goals bewust als houvast gebruikt om structuur aan te brengen in onze duurzaamheidsaanpak”, vertelde Ralph Uittenbogaard (operationeel manager). “Maar om te weten waar je heen wilt, moet je eerst weten waar je staat.”
Daarom begon JUB met het meten van zijn energieverbruik en CO₂-uitstoot. Van daaruit zette het bedrijf concrete stappen:
- zonnepanelen;
- elektrische voertuigen, en;
- een intern energieteam.
Met als uitgangspunt: niet compenseren, maar verlagen. “We willen onze uitstoot echt verlagen, niet afkopen.”
Duurzame teelt en samenwerken in de sector
Dolph Uittenbogaard (directeur, Finance & HR) ging in op de verduurzaming van de teelt. De sector staat onder grote maatschappelijke druk, onder andere door het gebruik van bestrijdingsmiddelen. “Bij ons is de knop echt omgegaan”, benadrukte hij. “We zijn hier zelf heel actief mee aan de slag.”
JUB Holland is een bedrijf waar andere telers kunnen zien hoe duurzame teelt in de praktijk werkt. Het bedrijf onderzoekt samen met partners hoe de teelt duurzamer kan. Nieuwe methoden, zoals het inzetten van machines en andere manieren van onkruidbestrijding, spelen daarbij een belangrijke rol. Tegelijkertijd vraagt dit om geduld. “Je kunt in de bollenteelt maar één keer per jaar dingen uitproberen. Dat maakt het lastig, maar we blijven stappen zetten. Door kennis te delen met andere telers en partners gaat het sneller.”
Meer groen in steden en op bedrijventerreinen
Robert Uittenbogaard (directeur, Landscape) liet zien hoe JUB Holland bijdraagt aan meer groen in steden en op bedrijventerreinen. Bloembollen spelen daarin een grote rol. “Wij zeggen altijd: bloembollen zijn het sausje over alle beplanting. Ze zorgen voor kleur, meer soorten planten en dieren, en een langere bloeiperiode in de openbare ruimte.”
Het bedrijf werkt nauw samen met gemeenten en andere partners. Van woonwijken tot daktuinen en bedrijventerreinen. “Overal liggen kansen om te vergroenen. We trekken daarin echt samen op met onze klanten.”
Begin klein en doe het samen
De bijeenkomst werd afgesloten met een duidelijke oproep aan de aanwezige ondernemers.
“Je draagt al snel wat bij, ook met kleine stappen”, benadrukte Ralf Uittenbogaard. Subsidies en samenwerking kunnen helpen om die stappen te zetten. “Op die manier zijn veel van onze projecten van de grond gekomen. Er liggen echt genoeg kansen.” Deze ochtend liet zien dat ondernemers vandaag al stappen kunnen zetten op het gebied van meer groen en slim omgaan met water en energie. Door ervaringen te delen, komt die beweging steeds sneller op gang. En dat is precies waar de Global Goals-bijeenkomsten om draaien.
Panelgesprek en rondleiding bij Spoelbedrijf Warmerdam
Op donderdag 22 januari 2026 kwamen ruim 40 Noordwijkse ondernemers samen bij Spoelbedrijf Warmerdam in Noordwijkerhout, voor de eerste Global Goals-ontbijtsessie van 2026. In een praktische en open setting werd teruggeblikt op 2025 aan de hand van 3 thema’s die het afgelopen jaar voor veel ondernemers bepalend waren: duurzaamheid, kunstmatige intelligentie (AI) en samenwerking.
(opent in nieuw tabblad)Geen keynote deze keer, maar een panelgesprek waarin ervaringen uit de praktijk werden gedeeld, gevolgd door een rondleiding door het bedrijf.
Global Goals-sessies: verbinden en inspireren
De Global Goals-ontbijtsessies zijn bedoeld om ondernemers met elkaar te verbinden en te inspireren, met de Sustainable Development Goals als gezamenlijke basis. Daarbij ligt de nadruk niet alleen op duurzame groei en verantwoord produceren, maar vooral op partnerschap. Juist door kennis en ervaringen te delen, ontstaan nieuwe inzichten en samenwerkingen.
In het panelgesprek gingen John Brouwer (Brouwer Tours), Erik Hogervorst (mechanisatiebedrijf Hogervorst), Harry Schuit (Azzurro Wellness) en Theo Alkemade (gemeente Noordwijk) met elkaar en de zaal in gesprek. Aan de hand van concrete voorbeelden blikten zij terug op ontwikkelingen van het afgelopen jaar en de impact daarvan op hun organisaties.
Strategie, innovatie en verbinding
Zo vertelde John Brouwer over de strategische keuze die zijn bedrijf 3 jaar geleden maakte om te investeren in elektrificering van het wagenpark. “We hebben toen ook serieus naar waterstof gekeken, maar zijn uiteindelijk vol op elektrisch gegaan. Daar plukken we nu de vruchten van, omdat veel klanten hier bewust voor kiezen bij onder andere het huren van bussen voor evenementen en congressen.”
Erik Hogervorst liet zien hoe innovatie bij zijn bedrijf direct bijdraagt aan verduurzaming in de agrarische sector. Zo won Hogervorst onlangs een innovatieprijs voor de ‘Kilter’, een robot die met slimme algoritmen ‘ultraprecies’ de gewasbescherming spuit. “Met die robot spuiten we alleen waar het echt nodig is. In combinatie met drones krijgen we bovendien veel beter inzicht in het gewas en de grond.”
Voor Harry Schuit waren juist de crises van de afgelopen jaren bepalend in de gemaakte keuzes. “Zowel de coronacrisis als de energiecrisis heeft bij ons alles in een stroomversnelling gebracht. We hebben meerdere warmtepompen geplaatst, tennisbanen opgeofferd voor zonnepanelen en zien nu een enorme daling in onze energiekosten.”
Theo Alkemade ging vanuit de gemeente in op de rol van de overheid als verbinder. “Er gebeurt al ontzettend veel, maar ondernemers weten elkaar niet altijd te vinden. Onze rol is vooral om initiatieven te koppelen, inzicht te geven in regelingen en samenwerking te stimuleren.”
Mensen maken het verschil
Een groot deel van het gesprek ging over AI. De technologie biedt ondernemers steeds meer mogelijkheden om efficiënter te werken en beter inzicht te krijgen in processen. Tegelijkertijd kwamen ook vragen op tafel over afhankelijkheid, automatisering en de menselijke maat.
Harry Schuit van Azzurro benadrukte in deze discussie het belang van menselijk contact. “We kiezen bewust voor persoonlijke aandacht bij binnenkomst en klantenservice. Technologie mag ondersteunen, maar mensen maken uiteindelijk het verschil.”
De belangrijkste boodschap die doorklonk in alle bijdragen: AI kan veel opleveren, mits het bewust en in balans wordt ingezet. Niet als doel op zich, maar als hulpmiddel dat mensen ondersteunt en ruimte creëert voor persoonlijk contact en vakmanschap.
Rondleiding: duurzaamheid in de praktijk
Na het panelgesprek volgde een rondleiding door Spoelbedrijf Warmerdam. In de enorme, koele hallen kregen bezoekers een indruk van de schaal waarop hier dagelijks wordt gewerkt. Metershoge stapels kratten, trays en emmers staan strak en overzichtelijk gerangschikt, met het constante geluid van stromend water en draaiende motoren op de achtergrond.
Buiten liet eigenaar Ruud Warmerdam de grote waterbassins zien en vertelde hij over het intensieve water- en energiegebruik dat bij het spoelproces hoort. “We gebruiken hier enorme hoeveelheden water en energie. En onze daken liggen vol zonnepanelen. Onze grote uitdaging zit ‘m vooral in het slim afstemmen van het opwekken en verbruiken van energie.”
Samen vooruit
Deze ontbijtsessie maakte duidelijk dat veel ondernemers in 2025 vergelijkbare vragen en keuzes hebben moeten maken. Door die ervaringen open te delen, ontstaat ruimte voor samenwerking en gezamenlijke stappen richting een toekomstbestendig Noordwijk. De Global Goals-bijeenkomsten blijven daarmee een plek om te leren, te verbinden en samen vooruit te kijken.
(opent in nieuw tabblad)Technologie biedt nu al volop kansen voor ondernemers
Kunstmatige intelligentie (AI) klinkt voor sommige ondernemers nog steeds als toekomstmuziek, maar tijdens de 3e Global Goals ontbijtbijeenkomst van dit jaar werd in Theater De Muze duidelijk: de technologie biedt nu al volop kansen voor ondernemers.
‘AI, van fantasie naar realiteit’
Onder de titel ‘AI, van fantasie naar realiteit’ liet spreker Edwin van der Geest (Kwartiermakers.nl) zien hoe AI vandaag de dag werkt, waar je als ondernemer op moet letten en vooral: hoe je er zelf praktisch mee aan de slag kunt gaan.
“AI vandaag is de slechtste versie die je ooit zult gebruiken”
De bevlogen Van der Geest nam de aanwezige ondernemers mee in een energiek en beeldend verhaal. Aan de hand van voorbeelden – van Super Mario die in 24 minuten leert een level uit te spelen tot een AI-assistent die klantvragen in meerdere talen kan beantwoorden – maakte hij duidelijk hoe snel de ontwikkelingen gaan. “Wat we vandaag hebben, is eigenlijk de slechtste versie die er ooit zal zijn” benadrukte hij. “Morgen is het alweer beter. Juist daarom moet je er nu mee experimenteren”.
Van der Geest liet zien hoe AI in uiteenlopende sectoren al waarde toevoegt: een tomatenkweker die bestuiving optimaliseert met CoPilot, bedrijven die meertalige klantenservice inzetten of organisaties die hun kennisbeheer efficiënter maken. De boodschap: AI is geen vervanger van mensen, maar een hulpmiddel dat tijd en ruimte vrijmaakt om te focussen op waar de menselijke factor echt het verschil maakt.
(opent in nieuw tabblad)“Meer tijd voor persoonlijk contact”
Na de presentatie gingen de deelnemers zelf aan de slag met het AI Experiment Canvas. In groepjes bogen ondernemers zich over vragen als: Waar kan AI in mijn waardeketen van toegevoegde waarde zijn? Welke uitdagingen kan ik ermee aanpakken?
Daaruit kwamen herkenbare voorbeelden: sneller rapportages maken, efficiënter omgaan met kennis en documentatie, klantcontact verbeteren of zelfs het onlineticketverkoopproces van Theater De Muze optimaliseren. Steeds terugkerend element was de wens om AI in te zetten als praktische ondersteuning, zodat er meer tijd overblijft voor persoonlijk contact met klanten en medewerkers.
Samen werken aan een toekomstbestendig Noordwijk
De bijeenkomst in de Kelderzaal van De Muze bood naast kennis ook volop gelegenheid om elkaar te ontmoeten. De ontbijtsessies van de gemeente Noordwijk zijn inmiddels een vaste plek geworden voor ondernemers die samen willen werken aan innovatie, duurzaamheid en de Global Goals.
De volgende Global Goals ontbijtbijeenkomst vindt plaats op donderdag 20 november. Dan staat een nieuw actueel thema centraal en zijn ondernemers opnieuw welkom om kennis, inspiratie en samenwerking te delen. Aanmelden kan nu al via globalgoals@noordwijk.nl (opent in nieuw tabblad).
Heb je vragen of ideeën over samen verduurzamen? Neem contact op met Julian Spierenburg, adviseur energietransitie van de gemeente Noordwijk, ook via globalgoals@noordwijk.nl (opent in nieuw tabblad).